Aktivity a zábava na horách

Za termálním koupáním do Altenbergu - jeden z nejhezčích vodních světů v Sasku
V Altenbergu je pěkné koupání v lázních Rehaklinik Raupennest, kde je několik bazénů s termální vodou o teplotě 24 až 39 °C

Nenajdete zde tedy žádné tobogany či jiné atrakce jako v aquaparku. Za to zde najdete několik teplých bazénů, perličkový bazén či venkovní bazén, sauny a masáže. Termální voda z podzemí je nádherně teplá, což oceníte zejména v zimě.

Zajímavostí je venkovní bazén s horkou vodou, který funguje po celý rok. V zimě si proto můžete zalyžovat na nedalekých sjezdovkách a pak se pěkně nahřát v bazénech.

Stránky a foto Rehaklinik Raupennest
Naše finská sauna
Chcete něco udělat pro zdraví a zrelaxovat se? Přijďte k nám do sauny.. Odpočívat můžete venku ve sněhu s výhledem na České středohoří.. Je to paráda!
Běžkařské tratě v okolí Cínovce a Altenbergu
Městečko Altenberg leží na vrcholcích Krušných hor, kousek za hranicí s Českou republikou. Stalo se tak oblíbeným výletním místem i mnoha Čechů. Lákají je sem především lépe upravené a širší tratě, než v Česku a doslova přes 100 km tratí.
Náš hotel Krušnohorský dvůr je ideálním nástupním bodem! (s využitím hraničního přechodu u hotelu)

Většina tras jsou udržované lesní cesty vedoucí v pravoúhlých kříženích kolem vrchu Kahleberg, kolem rašeliniště Georgenfelder Hochmoor. Další značené směry jsou: Rehefeld-Zaunhaus, Zinnvald (Cínovec), Schellerhau, Altenberg a Geising. Navigační šipku jsou na každé křižovatce a stačí si pamatovat, kam se chcete dostat.

U vesničky Rehefeld-Zaunhaus je další možnost překonat státní hranici zpět do Česka (směr Moldava, Nové Město).

Podél cest potkáte nespočet dřevěných přístřešků (určených ke svačení a skrytím před nepřízní počasí) a úplně nejvíc vás nadchnou místní kadibudky.

V létě je to zde přímo stvořené pro vyjížďky na kole, cesty jsou pouze správcovské pro zdejší lesy a jsou vysypané štěrkem, případně se jedná o pěkně udržované lesní cesty a svezení je jedna báseň.

Mapa běžeckých tras v PDF zde

Nově otevřený stromový park v Altenbergu
Aby letní sáňkařská dráha nebyla sama, přibyla k ní nová atrakce- lezecké bludiště, které se nachází v lese mezi sáňkařskou dráhou a sjezdovku. Je zde 14 domečků připojených ke stromům, mezi nimiž existují různá lezecká cvičení. Horolezci nemusí nosit žádné horolezecké vybavení, ale jsou zajištěni sítí proti pádu. Zažijete mimo jiné i spoustu zábavy.

web: http://www.sommerrodelbahn-altenberg.de/kletterlabyrinth/

Letní bobová dráha Altenberg
Jízda na nejdelší bobové dráze v Sasku splní vaše nejtajnější závodnické sny. Nejprve vlekem 400 m nahoru a potom 1000m dolů z kopce: rychle a bezpečně. Během 2 až 4 minutové jízdy překonáte výškový rozdíl 60m. Pro děti, rodiče, prarodiče, prostě pro všechny.

V korytě z nerezového materiálu se jezdí na speciálních vozíkách s gumovými kolečky. Každý vozík má brzdu, která reguluje rychlost jízdy. Můžete jet sám nebo ve dvou (např. s dítětem).

Informace k trati:

Délka vleku: ca. 400 m
Délka sjezdu: ca. 1000 m
Převýšení: ca. 60 m
Cesta nahoru: ca. 4 min
Cesta dolu: ca. 2 - 4 min

webové stránky bobové dráhy, aktuální ceník a provozní doba

Cínovec a okolí - Cyklistický ráj Krušných hor
Cínovec je vysloveně cyklistickým rájem a to nepřeháníme! Mírný profil hřebenů Krušných hor je ideální pro rodinné výlety na kolech. Při vyjížďkách na kolech můžete spatřit unikátní horské louky a rašeliniště. Z vrcholků jako je Bouřňák anebo Komáří vížka můžete obdivovat výhledy na české stredohoří a mosteckou pánev. Na německé straně Krušných hor je mnoho udržovaných cyklostezek, které stojí za to projet. V místních lesích se nachází také mnoho stezek pro vyznavače Endura. Pro příznivce silniční cyklistiky doporučujeme stoupání na Cínovec, Komáří vížku a Bouřňák.
Zoopark Wildpark Geising
Přírodní obora Wildpark Geising se nachází jen kousek od pohraničního města Altenberg.

Obora se může pochlubit především domorodými druhy zvířat jako je muflon, jelen, rys, divoká kočka, mýval, kuna a divočák. Na pozornost návštěvníků se ale může těšit i alpský kamzík nebo sibiřská kolčava. Nechybí ani nezbytné ohrady s kozami, ovcemi, králíky či morčaty. Všechny druhy jsou chovány v jejich přirozeném životním prostředí a některé druhy zvířat si můžete osobně nakrmit. U vstupu se dá zakoupit žrádlo pro zvěř.

Součástí obory je krásné velké dětské hřiště!

Otevírací doba
Léto: 10.00 - 18.00 h
Zima: 10.00 - 16.00 h

Wildpark Osterzgebirge
Dresdner Straße 37
01778 Geising-Hartmannmühle

Tel.: +49 035 054 258 25
info@wildpark-osterzgebirge.de
www.wildpark-osterzgebirge.de

Rašeleniště - přírodní rezervace Hochmoor
Přírodní rezervace Hochmoor, která je jedním z mála přístupných horských rašelinišť, leží jižně od Kahlebergu, přímo na sasko-české hranici. Od hotelu Krušnohorský Dvůr přes pěší přechod a doleva asi 500 k rašeliništi. Cesta pěšky asi na 20 min. Zde se můžete projít po 1 200 metrů dlouhém povalovém naučném chodníku-dřevěných lávkách. Na území rašelinišť roste borovice kleč, jeden z nejstarších porostů této části Krušných hor, a dva druhy bříz – pýřitá a zakrslá. Vyskytuje se zde chráněná masožravá rosnatka okrouhlolistá. Mezi další chráněné rostliny, které zde můžete obdivovat, patří rojovník bahenní, suchopýr pochvatý a suchopýr úzkolistý. V okrajových částech přírodní rezervace roste kriticky ohrožený prstnatec plamatý. Z ptáků můžete na rašeliništích zastihnout kromě jiných chráněného čápa černého, který do tohoto prostoru zalétá za potravou, nebo krkavce velkého.

webová stránka, ceník a otevírací doba
Vodopád Tiefenbach
Tiefenbacher Wasserfall je jeden z nejvyšších vodopádů ve spolkové zemi Sasko. Vodopád je celkově vysoký zhruba 40 m. V polovině je však oddělen krátkou plošinou, která jej dělí na 2 části. Tiefenbacher Wasserfall nabízí v horní části vyhlídkovou plošinu, která je přístupná po stezce, které vede od nedaleké hlavní silnice. Vodopád je součástí Mezinárodní důlní stezky, která vede z české Krupky přes Geising, Altenberg , Zinnwald, Cínovec až do Dubí. Tiefenbacher Wasserfall vznikl v roce 1954 a dnes je vyhledávaným cílem turistů. Je přístupný jak pro pěší tak i pro cyklisty. No a v zimě si představte ty krásné ledopády! Autem od hotelu je to 10 min jízdy autem směr Altenbeg, v Altenbergu doprava na Geising a po pravé straně už vodopád uvidíte. Pěšky po turistické stezce je to 30 - 60 min chůze.
Pramenáč - 909 m.n.m - nejvyšší bod okolí
Pramenáč je nejvyšším vrcholem v okolí Dubí a Cínovce se svými 909 metry n. m. a leží asi 3 kilometry západně od hotelu. Na vrchol se dá pohodlně dojet na kole i s dětmi, vede k němu pozvolný mírný kopec. Stejně jako vrchol Na Skále (882 m), Grosser Lugstein (893 m) a také Kahleberg (905 m) je Pramenáč tvořen tělesem tzv. teplického křemenného porfyru (ryolitu). Po tomto vrcholu je nazván nejrozšířenější petrografický druh, tedy porfyr typu Pramenáče. Tato hornina má typické červené zbarvení a buduje na Pramenáči výrazné skalky.
Z Pramenáče je za jasného počasí výhled do údolí a na okolní horské masivy. Uvidíte odsud Krkonoše i České středohoří a dohlédnete i na pověstnou horu Říp. K Pramenáči můžete dojít ze směru od Cínovce nebo z druhé strany od horské chaty Vitiška. Na vrcholku byl před několika lety vztyčen mohutný dřevěný kříž.
Na jedné ze skalek u lesní cesty pod Pramenáčem se nachází tvar, který připomíná „kamenné slunce". Nejedná se však o geologickou zajímavost, ale o porušení horniny odstřelem skály při těžbě pro stavební účely
Vyhlídka Kahleberg - kamenné moře
Na vrcholu Kahlebergu stojí malá chata, odkud jste se dříve mohli rozhlédnout ze dvou věží. Od horské chaty je za dobrého počasí nádherný výhled do Saska, ale i do Čech. Na západě jsou vidět nejvyšší vrcholky Krušných hor – Klínovec (1244 m) a Fichtelberg (1214 m). Na severu pak uvidíte město Drážďany s televizní věží a severovýchodním směrem dohlédnete až na tepelné elektrárny v Lužické pánvi na hranicích Německa a Polska.
Hora Kahleberg je tvořena křemennými porfyry s úzkými žilami žulových porfyrů. Je to hornina s typicky červeným zbarvením, kterou můžete na jižní straně hory sledovat na mohutných skaliskách Malého a Velkého Lugsteinu. Ty skýtají krásné výhledy nejen na přírodní rezervaci Hochmoor, ale i na České středohoří, horu Říp a okrajové partie Prahy.
Golf

Hotel Krušnohorský dvůr se nachází přímo u krásného horského 9 jamkového golfového hřiště na Cínovci. Pro veřejnost nabízíme možnost golfových lekcí, kdy si golf můžete vyzkoušet. Můžete být golfem zcela nepolíbeni, my se o Vás postaráme. Hodinová seznamovací lekce stojí 400 Kč včetně holí a míčů a rezervovat si hodinu můžete emailem na golf@golf-teplice.cz. V nabídce máme také golfové balíčky s ubytováním, koukněte se zde na našich stránkách na naší nabídku pobytových balíčků.

Historie golfu na Cínovci sahá do roku 1998, kdy vzniklo prvních 6 zkušebních (neznormovaných) jamek v prostoru nynějších jamek č. 5, 6, 7. Posléze se podařilo získat zbylé pozemky a hřiště okolo roku 2002 začínalo dostávat nynější tvary. Kompletních původních devět jamek s parem 72 bylo znormováno v roce 2003.

Další zásadní změnou bylo v roce 2008 vybudování malé vodní nádrže v prostoru jamky č. 2 o rozloze cca 2000 m 2 a s tím spojená kompletní realizace závlahového systému. V letech 2009 a 2010 proběhla také kompletní rekonstrukce hřiště obsahující vybudování nových greenů, odpališť a "facelift" jamek č. 4, 5, 6,7 a v neposlední řadě u klubovny vznikl velký putting green, který byl otevřen na jaře 2011.

Letní koupání na Cínovci, v Altenbergu a Geisingu
5 min od hotelu Krušnohorský dvůr dojdete ke krásnému veřejnému přírodnímu koupališti "Dlouhý rybník". Krásné travnaté plážičky, plno soukromých zákoutí, romantika. Voda je načervenalá a dno je tvořeno kameny a vyplněno červeným pískem. Voda nikdy nekvete ani v parných dnech sezóny a je velmi čistá. Díky pozvolnému vstupu do vody je rybník vhodný i pro velmi malé děti. Klima je také trochu rozdílné, protože se jedná o nejvyšší místo Krušných hor v této oblasti. Zatímco dole pod kopci je pařák a dusno, na rybníku je příjemně a někdy maličko mile zafouká. Zase pozor při pocitu opalovaní, při tomto lehkém vánku se snadno spálíte, protože jste sluníčku blíž, ale pocitově větříkem necítíte horko.

Přírodní koupaliště v Altenbergu nazvané Malý Galgenteich leží nedaleko hranic, za oblíbeným areálem Raupennest. 5 km autem od hotelu Krušnohorský dvůr. Je zde dobrá možnost parkování. Vstupné je kolem 3€, svezete se na skluzavce, tobogánu, můžete se projet na lodičkách, případně si pinknout tenis nebo volejbal. Součástí areálu je také krásné dětské hřiště a vodni brouzdaliště pro nejmenší.


Skiareál Altenberg
Lyžařský vlek Altenberg

Zimní zábava před bránami Drážďan

Na svahu „Raupennesthang" v Altenbergu se v zimě scházejí lyžaři na sjezdovkách různých náročností. Nahoru se dostanete 500 m dlouhým lyžařským vlekem.
Díky umělému osvětlení je lyžařská aréna otevřena denně do 22 hodin (kromě neděle). Dobré sněhové podmínky zaručuje poloha na výšce 850 m.n.m., ale i umělé zasněžování. Jestli je v Krušných horách sníh – pak v Altenbergu. Dvě moderní rolby zaručují nejlepší podmínky na sjezdovkách. V blízkosti se nachází půjčovna lyží a lyžařská škola. Malé děti, ale i začátečníci mohou cvičit lyžování na svahu Raupennesthang, pohyblivým kobercem se mohou nechat převézt zpět k startu.

Aktuální informace na webu lyžařského střediska Altenberg